Fallout 1

Fallout 1 uvádí dobový černobílý film, v němž se dovídáme, že svět prošel ošklivou atomovou válkou, vyvolanou chamtivostí a nedostatkem nerostných surovin. Dozvídáme se, že byla stejně zbytečná, jako mnohé před ní.

(Intro) „Válka. Válka je vFallout_logoždycky stejná.“ (V anglickém orig. „War. War never changes.“)

Aby se lidé uchránili před dopadem nukleárních zbraní, schovali se v podzemních krytech, tzv. Vaultech. Místo zbylo samozřejmě jenom pro některé, a proto byla drtivá většina lidí vystavena nemilosrdným podmínkám po výbuchu atomových bomb.

Příběh začíná v roce 2157 a vy jste jedním z obyvatel Vaultu 13. Nikdo nic netuší o vnějším světě, neboť současná generace již pochází z Vaultu, nikoliv z okolního světa. Zápletka hry nastává, když se porouchá čip na čištění vody. Bez tohoto vodního čipu není Vault schopen existovat déle jak 150 dní. Jako jeden z obyvatel Vaultu jste zvolen k nalezení čipu. Vybaven tím nejnutnějším vás Správce Vaultu propustí hermetickým vchodem, a v tomto okamžiku začíná hra.

Jakmile čip naleznete a dopravíte zpět do Vaultu, dostanete od Správce okamžitě druhý úkol. Během svého putování se totiž potkáváte se Supermutanty, tvory, které vytvořil jistý Vůdce, snažící se o nastolení řádu tím, že pomocí takzvaného F.E.V. (Forced Evolutionary Virus – produkt předválečného výzkumu s cílem vytvořit dokonalého vojáka budoucnosti) spojí všechny bytosti do jedné kolektivní Jednoty. Vaše další kroky vás tedy povedou k eliminaci Vůdce a zničení jeho nádrží s F.E.V.

S poražením Vůdce se z vás pro Pustinu stává hrdina, ovšem Správce Vaultu 13 vás přesto vyhostí do pustiny a návrat domů vám neumožní. Obává se totiž, že vaše úspěšné tažení okolním světem inspiruje obyvatele Vaultu k exodu, k jeho opuštění a vybudování si nového svobodného domova venku. Hra končí tím, že odcházíte na sever do pustiny.

Vývojářské hledisko: Fallout 1 vytvářela relativně uzavřená (ze dnešního hlediska směšně malá) skupina nadšenců kolem již tehdy zkušeného vývojáře Tima Caina. Na rozdíl od dalších dílů od hry nikdo nic nečekal, což vedlo k poměrně klidnému vývoji a v neposlední řadě také k velké kreativní svobodě. Přes částečné přesvědčení, že vývoj probíhal ve „100%ní svobodě“, museli autoři podle svých slov proti své vůli změnit některé z herních konců na méně pesimistické.

 

Fallout – Wikipedia. Wikipedia. [online]. 7.3.2006 [cit. 2013-11-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fallout

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.