Průvodce

Příběh se odehrává v středozápadě USA a převtělíte se do člena technologicko – vojenské organizace jménem Bratrstvo Oceli.


Systém a nastavení

V menu nastavení si nastavte zrychlené tahy počítače, nebudete tak dlouho čekat, dokud soupeř udělá tah a zkrátí se tím zdlouhavost bojů.

Obtížnost hry lze měnit kdykoliv během hry, tak pokud náhodou si nevíte s nějakým bojem rady, klidně si změňte obtížnost a zkuste to znovu.

Nastavte si boj na tahy jako team, můžete si zvolit, kdo zvašich vojáků bude táhnout, zatímco u ostatních to není možné.

Sejvujte dle libosti, ale na více pozic a pro jistotu si je zálohujte mimo adresář s hrou.

 


Tvorba postavy

Na začátku hry si musíte vytvořit postavu. Můžete si zvolit už z předvolených nebo si vytvořit novou. Radím vám vybrat si tu druhou možnost. Vlevo dolním rohu je tabulka s osobními rysy. Tam si můžete zvolit 2 rysy, které budou určovat charakter osoby (např. Ovládání zbraní jednou rukou, přátelské chování, rychlostřelbě). Doporučuji vám vybrat si „talentovaný“ (GIFTED – přidá bod ke všem fyzickým vlastnostem) a „mrňous“ (small frame – přidá bod kobratnosti, ale sníží nosnost).

Hned nad ní je nastavení fyzických vlastností. Je jich 7 (síla, vnímavost, odolnost, charisma, inteligence, obratnost ašťastie). Síla určuje nosnost (kolik vaše postava unese) AAJ to, zda dokážete držet různé zbraně, např. je nemožné, abyste se silou 4 drželi rotační kulomet. Dá se ještě zvýšit i během hry, ale o tom později. Doporučuji si dát hodnotu 6. Vnímavost určuje, jak přesně budete vědět střílet, já jsem si dal 8. Odolnost netřeba vysvětlovat, dejte si hodnotu 7, ta je optimální. Charisma netřeba velkou, stačí 4. Inteligenci si dejte 8, nechcete mít přece žádného blbce. Obratnost určuje počet akčních bodů (AB – body, za které můžete provádět činnosti v bojovém módu), dejte si plnou hodnotu – 10. Štěstí si už velmi zvýšit nemůžete, vrazte tam body které zbyly, čili 5.

Vpravo od toho jsou talenty, které určují ovládání zbraní, otevírání zámků, léčení … Můžete si vybrat 3, ale pořádně si to zvažte. Doporučuji vám dát si jako jeden „lehké zbraně“ (small guns). Většinu hry budete používat tyto zbraně a můžete zpravidla s nimi vystřelit 2x za jedno kolo. Patří k nim pistole, pušky, brokovnice, samopaly. Jako druhý vám radím dát si buď těžké nebo energetické zbraně, které získáte později během hry, případně si dát obojí. Ke těžkým patří kulomety, raketomety a granátomety, ke energozbraniam zase plazmové a laserové zbraně (hotové science – fiction, že?). Pokud jste zvolili první možnost (dát si jen jednu), jak třetí si můžete dát pilot, budete vědět alespoň dobře držet volant, když budete jezdit na Hammer nebo APCčku či tanku, které najdete během hry a budete je moci používat na transport nebo v boji .

 


Vývoj postavy

Za splněné úkoly nebo zabití nepřátel či vyléčení pomocí talentu „první pomoc“ nebo „doktor“ získává vaše postava a vaši vojáci tzv. zkušenostní body (experience points). Pokud dosáhnete určitou hranici těchto bodů, zvýší se úroveň postavy a navíc získá i tzv. talentové body (TB). Za ty si může zvyšovat úroveň talentů. Vaše 3 vybrané se dají zvýšit o2% za 1 TB, zatímco uostatných je to jedna k jedné. Radím vylepšit si výchozí talenty, a pak přidat body k talentům, o kterých si myslíte, že jejich postava upotřebí.

Od třetí úrovně a od jejího násobků (6,9,12,15 ..) vám hra dá na výběr zvolit si perk, což je bonusová vlastnost postavy. Každý perk dělá něco jiného, ​​proto si přečtěte popis a případně si ho zvolte. Je jich mnoho, ale radím vám si dát tyto (jsou psány v češtině):

 • akční hoch
 • bystrý učedník
 • rychlejší uzdravování
 • těžko ho zabít
 • kamenná zeď
 • všímavost
 • bonus pohybu
 • bonus kadence (dejte jakmile je to možné !!)
 • balič
 • silná záda
 • lepší kritické zásahy
 • ostrostřelec
 • odstřelovači
 • vnímavější
 • obratnější
 • talent!
 • talentovaný

Rekruti

Samozřejmě, že nebudete na všechno sám. Kromě vaší postavy můžete totiž přibrat ještě pět vojáků, čímž vám vznikne šestičlenný profesionální tým. Kromě lidí si budete moci později naverbovat i párače, ghouly, supermutanty, nájezdníky, lupiče a ke konci i roboty. Už od první mise máte s sebou 2 vojáky: střelkyni na dlouhé vzdálenosti Farsight a doktora Stitche. Samozřejmě že si je nemusíte nechat do konce hry, ale můžete si místo nich najmout kohokoli jiného. Po každé misi jdete do bunkru Bratrstva, kde se dozvíte cíle mise, doplníte si vybavení a samozřejmě, že najmete nebo propustíte své spolubojovníky u náborového důstojníka. Každý je na něco dobrý. U každého rekruta máte jeho stručný popis a po stisknutí tlačítka se objeví jeho statistiky (talenty, rysy, fyzické vlastnosti, perky). Když si někoho najmete, nemá s sebou nic a na sobě má pouze kožené brnění. Proto mu musíte výbavu opatřit (viz kapitola výbava). Vyberte si podle svého gusta, ale mějte na paměti, že od chvíle, co se přemístíte do bunkru Gamma, budete potřebovat někoho, kdo ovládá těžké a energetické zbraně. Já osobně jakmile jsem mohl jsem najal Rebeccu (střelkyně na dálku, která ovládá vědu a práci s paklíčem), potom Steina (střelec z lehkých a těžkých zbraní a k tomu medik), později Maxe (těžké a energozbraně, vrhací zbraně) a jeho sestru Alice (stejně jako Max), kterou jsem vyměnil za Farsight (zdála se mi nepotřebná).

 


Vybavení

Nikdo se neobejde bez nějaké té výbavy, vždyť svět je velký ak tomu ještě i špatný, tak je se třeba připravit. Už během první mise máte sice H & K MP5, Farsight loveckou pušku a M9FS Beretta, Stitch pumpovací brokovnici atiež Beretta, pár nábojů a stimpak, ale to nestačí. Proto prohledávejte mrtvá těla nepřátel a vždy se v bunkru vybavte, ale jen tím, co potřebujete. V první řadě už od začátku neupotrebíte všechny pistole (M9FS Beretta, Colt 45, HIS Mauser, Cassia Revolver …), v nejnutnějším případě tak Desert Eagle, který používá munici .44 JHP nebo AP. „Na ruce“ můžete mít jen 2 zbraně. Jako první uvšetkých dejte loveckou pušku. Bude to vaše nejpoužívanější zbraň během prvních misi. Je docela silná a přesná, používá munici 7,62 mm, které byste měli najít. Později ji nahraďte M1 Garand a odstřelovací puškou. Jako druhou si dejte nějakou automatickou zbraň, doporučuji AK47. Je přesný ina větší vzdálenosti a střílí i jednotlivé střely. Používá také munici 7,62 mm, ale dejte ji jen dvěma, max. třem vojákům, jinak budete pociťovat akutní nedostatek nábojov.Ostatným dejte H & K MP5, Uzi, Štíra (munice 9mm ball, té je vždy dost) a později M16A1, Sten Gun, Thomson, FN – FAL a podobně. Ujednati člena také upotřebit brokovnici (lepší je obyčejná pumpovací jako dvojhlavňová, později si dejte H & K CAWS nebo nejlépe Pancor Jackhammer). V pozdějších misích budete potkávat supermutanty s těžkými zbraněmi (M60, M249 SAW, Raketomet, Browning M2, granátomet, plamenomet ..) a později i lupičů s energetickými zbraněmi (plazmová a laserová pistole apuška, pulzní puška YK42B …). Rozhodně se jimi vybavte AAJ municí (malé energočlánky, mikrofúzné články). Přitom najdete i granáty různých typů, doporučuji klasické, zápalné, plazmové apulzné. Ostatní zbraně buď berte apak vyměňte vbunkri za prachy nebo nechte tak.Taktiež potřebujete léky. Na každého člena zpočátku stačí 3 stimpak (stimpak je stříkačka naplněna rychle uzdravující látkou), později 5 avíce. Pokud najdete superstimpaky (stimpak se 6x větším účinkem), je to lepší. Doktor zase potřebuje doktorskou tašku a medik zase lékárničku nebo felčiarsky kufřík. Drogy můžete nechat tak, jediné co využijete jsou Rad – Away (lék proti radiaci) a Rad – X (zvyšuje odolnost proti radiaci) Taktéž nezapomínejte na brnění. Ze začátku máte jen kožené, později získáte kovové a antiradiační brnění, a potom nejlepší brnění ve hře – Energozbroj a ještě Teslovy brnění (proti energetickým zbraním). Od kovového brnění a výše sice ubírá nějaké talentové procenta, ale nebude vám to vadit.

 


Boj

Boj ve hře může probíhat na tahy nebo v realtime, je na vás jak si to nastavíte, ale v pozdější fázi hry zvolte raději to první. během boje zjistíte, na koho jaké zbraně platí a jaká taktika je účinná. Proto když vás nečekaně napadne skupinka supermutantů, nebude problém je zničit. Na humanoid – boty, roboty a podobně platí pulzní granáty a energozbraně, proto se nesnažte si to do nich sypat obyčejným kulometem. Ale Browning M2 na ně účinkuje perfektně, stejně jako granátomet, či el. rakety do raketometu!

Snažte se co nejlépe krýt, aby vás nepřítel nezasáhl, čili lehněte si nebo alespoň si klekněte za nějakou tu bednu, kanystr, vrak auta, zeď apod. Nepřítel vás tak snadno nezasáhne a navíc se vám zvětší přesnost streľby. Na větší skupinku nepřátel používejte granáty a zbraně hromadného ničení (raketomety, rotační kulomety). Pokud vám zbudou nějaké akční body, nabijte si zbraň, abyste během boje nebyli nemile překvapeni nedostatkem nábojů v zásobníku. Doktora neposílejte do frontálního útoku, ale nechte ho útočit ze zálohy s nějakým více zkušeným bojovníkem a posílejte k němu raněné vojáky. Snažte se rozptýlit a ne držet se pohromadě, protože vás pak může zkosit i špatně hozený granát nebo raketa z raketometu. Pokud máte vozidlo a k tomu vojáka s talentem Pilot, můžete nepřátele srazit a tím pádem je svalit na zem, tankem můžete bez problémů i střílet.