Fallout 1

Fallout 1 uvádí dobový černobílý film, v němž se dovídáme, že svět prošel ošklivou atomovou válkou, vyvolanou chamtivostí a nedostatkem nerostných surovin. Dozvídáme se, že byla stejně zbytečná, jako mnohé před ní.

(Intro) „Válka. Válka je vždycky stejná.“ (V anglickém orig. „War. War never changes.“)

Aby se lidé uchránili před dopadem nukleárních zbraní, schovali se v podzemních krytech, tzv. Vaultech. Místo zbylo samozřejmě jenom pro některé, a proto byla drtivá většina lidí vystavena nemilosrdným podmínkám po výbuchu atomových bomb.

Příběh začíná v roce 2157 a vy jste jedním z obyvatel Vaultu 13. Nikdo nic netuší o vnějším světě, neboť současná generace již pochází z Vaultu, nikoliv z okolního světa. Zápletka hry nastává, když se porouchá čip na čištění vody. Bez tohoto vodního čipu není Vault schopen existovat déle jak 150 dní. Jako jeden z obyvatel Vaultu jste zvolen k nalezení čipu. Vybaven tím nejnutnějším vás Správce Vaultu propustí hermetickým vchodem, a v tomto okamžiku začíná hra.

Jakmile čip naleznete a dopravíte zpět do Vaultu, dostanete od Správce okamžitě druhý úkol. Během svého putování se totiž potkáváte se Supermutanty, tvory, které vytvořil jistý Vůdce, snažící se o nastolení řádu tím, že pomocí takzvaného F.E.V. (Forced Evolutionary Virus – produkt předválečného výzkumu s cílem vytvořit dokonalého vojáka budoucnosti) spojí všechny bytosti do jedné kolektivní Jednoty. Vaše další kroky vás tedy povedou k eliminaci Vůdce a zničení jeho nádrží s F.E.V.

S poražením Vůdce se z vás pro Pustinu stává hrdina, ovšem Správce Vaultu 13 vás přesto vyhostí do pustiny a návrat domů vám neumožní. Obává se totiž, že vaše úspěšné tažení okolním světem inspiruje obyvatele Vaultu k exodu, k jeho opuštění a vybudování si nového svobodného domova venku. Hra končí tím, že odcházíte na sever do pustiny.

Vývojářské hledisko: Fallout 1 vytvářela relativně uzavřená (ze dnešního hlediska směšně malá) skupina nadšenců kolem již tehdy zkušeného vývojáře Tima Caina. Na rozdíl od dalších dílů od hry nikdo nic nečekal, což vedlo k poměrně klidnému vývoji a v neposlední řadě také k velké kreativní svobodě. Přes částečné přesvědčení, že vývoj probíhal ve „100%ní svobodě“, museli autoři podle svých slov proti své vůli změnit některé z herních konců na méně pesimistické.

 

Fallout – Wikipedia. Wikipedia. [online]. 7.3.2006 [cit. 2013-11-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fallout

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.